niedziela, 19 grudnia 2010

Niskokaloryczne słodziki?

W produktach typu light (niskokalorycznych) bardzo często cukier zastępowany jest substancjami słodzącymi takim jak:
  • acesulfam K (E950)
  • neohesperydyna DC (E959)
  • aspartam (E951)
Aspartam jest substancją powstałą na bazie aminokwasów, rozkłada się w organizmie na asparaginian, fenyloalaninę i metanol . Słodzik który kupujemy w sklepie zawiera około 3% aspartamu i 97% maltodekstryny. Od ponad 20 lat aspartam jest używany jako sztuczny środek słodzący, jednak jego spożywanie wzbudza wciąż wiele kontrowersji.

Niektóre badania pokazują że jego spożycie sprzyja powstawaniu nowotworów mózgu i układu limfatycznego. Fenyloalanina przekształcana jest w neuroprzekaźnik -noradrenalinę , dlatego wydaje się ze znaczne spożycie słodzika może powodować nadprodukcję noradrenaliny. Również sama asparaginian może funkcjonować jako neuroprzekaźnik a tym samym wpływać na pracę układu nerwowego, może wywoływać przy dużym spożyciu ataki padaczki farmakologicznej.  Poza tym jest częstym alergenem.

Aspartam a odchudzanie
  • Aspartam jest niemal tak samo kaloryczny jak cukier. Natomiast jest praktycznie 200 razy słodszy dlatego używa się o wiele mniej niż cukru. 
  • Mechanizm błędnego koła. W czasie konsumpcji np. napoju ze słodzikiem receptory smaku odczuwają smak słodki i wówczas mózg wysyła sygnał do trzustki w celu wydzielenie większej ilości insuliny (jej działaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi). Kiedy jednak insulina nie napotyka we krwi dużej ilości cukru wówczas mózg wymusza przyjecie dodatkowego słodkiego jedzenia najczęściej mamy ochotę na coś co szybko podniesie glukozę i wybieramy cukry proste. I tak nakręca się mechanizm niewłaściwego odżywiania.
 
Osobiście jestem przeciwnikiem mocno przetworzonego jedzenia i wydaje mi się, że warto zastanowić się sięgając ręką w sklepie po niektóre produkty. Czytanie etykiety produktu pozwoli wam ocenić czy naprawdę warto go kupić. 

To że wszelkiego rodzaju oranżady i inne kolorowe napoje są szkodliwe to dość powszechna wiedza natomiast warto zwrócić uwagę na serki typu light o mniejszej zawartości tłuszczu a za do większej ilości sztucznych substancji słodzących!

Również warto nie pomylić prawdziwego kakao  które na prawdę jest bardzo zdrowym napojem z kakao błyskawicznym w którym można znaleźć również sztuczne substancje słodzące.